OFF16: Om Juryerne

Hovedkonkurrencens jury: John Kørner (DK), Roni Ezra (DK), Jenny Lund Madsen (DK)

Den danske jury: Angie Driscoll (DK), Marie Grahtø (DK), Thure Lindhardt (DK)

Animationsjuryen: Rikke Villadsen (DK), Jakob Stegelmann (DK), David Adler (DK)

Ungdomsjuryen: 8.a fra Dalumskolen, Odense

Pitch me Baby juryen: Christian Gamst Miller-Harris (DK), Ulrich Breuning (DK), Julie Budtz Sørensen (DK), Meta Louise Foldager Sørensen (DK), Steen Rasmussen (DK)

 

OFF16: Hovedkonkurrence

Vinder af OFF Grand Prix The HCA Award: ’When You Hear The Bells’, Chabname Zariab, Frankrig, 2016
Grand prix præmie: 75.000 kr.

Vinder af OFF Artist Award: ’Ten Buildings Away’, Miki Polonski, Israel, 2015
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af OFF Storyteller Award: ’Small Talk’ af Even Hafnor & Lisa Brooke Hansen, Norge, 2015
Præmie: 15.000 kr.

 

OFF16: De Danske Priser

Vinder af OFF Award Bedste Danske Kortfilm: ’Melon Rainbow’, Laurits Flensted-Jensen, Danmark, 2015
Præmie: 25.000 kr.

Vinder af OFF Award FilmFyn’s Talentpris: ’Front View Of My Father’, Nicoline Skotte, Danmark, 2015
Præmie: 15.000 kr.

Special Mention: ‘Sia’, Annika Berg. Danmark, 2015

 

OFF16: Priser til Animationsfilm

Vinder af Børge Ring Award: ’Yúl and the snake’, Gabriel Harel, Frankrig, 2015
Præmie 15.000 kr.

Vinder af Talentprisen, Animation:  ’Untaimed’, Juliette Viger, Danmark, 2015
Præmie: 10.000 kr.

 

OFF16: Priser til Børne- og Unge Film

Vinder af OFF Ungdomsfilm: ’Stutterer’, Benjamin Cleary, Storbritannien, 2015
Præmie: 15.000 kr.

 

OFF16: Publikumprisen

Tv2/Fyns Publikumspris: ’Ztripes’, Amalie Næsby, Danmark, 2016

 

OFF16: Pitch Me Baby

Vinder af Pitch Me Baby 1. præmie: ’En dag’, Marianne Lentz
Præmie: 35.000 kr.

Vinder af Pitch Me Baby 2. præmie: ‘Meena’, Nivetha Balasubramaniam

Præmie: 15.000 kr.

 

OFF16: Game Jam

Vinder af Game Jam: ‘Der var engang en by’, Mads Kelbæk, Christian Laumark, Sylvester Hansen Balslev
Præmie: 6.000 kr.


OFF15: Om Juryerne

Hovedkonkurrencens jury: Mille Dinesen (DK), Karoline Leth (DK), Hlynur Pálmason (FIN)

Den danske jury: Camilla Bendix (DK), Sven Schwarz (DE), Thomas Daneskov (DK)

Animationsjuryen: Cav Bøgelund (DK), Søren Vinterberg (DK), Janne Korsumaki (DK)

Ungdomsjuryen: 8.a fra Hunderupskolen, Odense

Pitch me Baby juryen: Anna Emma Haudal (DK), Jenny Lund Madsen (DK), Ulrich Breuning (DK), Roni Ezra (DK) og Kim Magnusson (DK)

 

OFF15: Hovedkonkurrence

Vinder af OFF Grand Prix The HCA Award: ’Over’, Jörn Threlfall, England, 2015
Grand prix præmie: 75.000 kr.

Vinder af OFF Artist Award: ’Leidi’, Simon Mesa Soto, Colombia, 2014
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af OFF Storyteller Award: ’Rearranged’ af Ewa Górzna, Finland, 2014
Præmie: 15.000 kr.

Special Mention: ‘Discipline’, Christophe M. Saber, Schweiz, 2014

 

OFF15: De Danske Priser

Vinder af OFF Award Bedste Danske Kortfilm: ’Mommy’, Milad Alami, Sverige/Danmark, 2014
Præmie: 25.000 kr.

Vinder af OFF Award FilmFyn’s Talentpris: ’Our Fathers’ Sons’, Ulaa Salim, Danmark, 2015
Præmie: 15.000 kr.

 

OFF15: Priser til Animationsfilm

Vinder af Børge Ring Award: ’Dinner for few’, Nassos Vakalis, USA, 2014
Præmie 15.000 kr.

Vinder af Talentprisen, Animation:  ’No man’s land’, David Adler, Danmark, 2014
Præmie: 10.000 kr.

 

OFF15: Robert Prisen

’Mommy’, Milad Alami, Danmark, 2014

 

OFF15: Priser til Børne- og Unge Film

Vinder af OFF Ungdomsfilm: ’Antiman’, Gavin Ramoutar, Guyana, 2014
Præmie: 15.000 kr.

 

OFF15: Publikumprisen

Tv2/Fyns Publikumspris: ’Our Fathers´ Sons’, Ulaa Salim, Danmark, 2015

 

OFF15: Pitch Me Baby

Vinder af Pitch Me Baby: ’Middag med A’, Julie Budtz Sørensen
Præmie: 50.000 kr.

 


OFF14: Om Juryerne

Hovedkonkurrencens jury: Charlotte Munck (DK), Jon Bang Carlsen (DK), Jukka-Pekka Laakso (FIN)

Den danske jury: Nicolas Bro (DK), Aneta Ozorek (PL), Michael Kvium (DK)

Animationsjuryen: Thomas Thorhauge (DK), Susanne Bækby Olesen (DK), Hans Perk (DK)

Ungdomsjuryen: 8.c fra Kroggårdskolen, Odense

 

OFF14: Hovedkonkurrence

Vinder af HCA Award: Soft Rain af instruktør: Dénes Nagy (BE)
Grand prix præmie: 100.000 kr.

Vinder af The Artist Award: Habana af instruktør: Eduard Salier (FR)
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af The Storyteller Award: The Runaway af instruktør: Jean-Bernard Marlin (FR)
Præmie: 15.000 kr.

 

OFF14: De Danske Priser

Vinder af Kortfilmsprisen: Growing Pains af instruktør: Tor Fruergaard (DK)
Præmie: 25.000 kr.

Vinder af Talentprisen: Mini af instruktør: Milad Alami (DK)
Præmie: 15.000 kr.

 

OFF14: Priser til Animationsfilm

Vinder af Børge Ring Award: Life with No Tricks af instruktør: Anne-Laure Daffis (FR) og Leo Marchand (FR)

Grand prix. Præmie 15.000 kr.

Vinder af Animation Talent Award: Brothers in Arms af instruktør: Cav Bøgelund (DK)
Præmie: 10.000 kr.

Special Mention: Growing Pains af instruktør Tor Fruergaard (DK)

 

OFF14: Priser til Børne- og Unge Film

Vinder af bedste Børn- og Unge Film: Helium af instruktør Anders Walter (DK
Præmie: 15.000 kr.

 

OFF14: Publikumprisen

Tv2/Fyns Publikumspris: Helium af instruktør Anders Walter (DK)

 

OFF14: Pitch Me Baby

Vinder af Pitch Me Baby: Anna Emma Haudal (DK) med Sofa
Præmie: 50.000 kr.

 

OFF14: PlayOFF

1. pladsen: Back to Scratch af Siri Frederiksen (DK) og Simon Ternowitz (DK)
Præmie: GoPro HD HERO3 Black Edition

2. pladsen: The one who hated the darkness af Niina Ylipahkala (FIN)
Præmie: B&O Form 2 headphones

 


OFF13: Om Juryerne

Hovedkonkurrencens jury: Jennifer Fox (US) Milad Alami (SE), Lisbeth Wulff (DK)

Den danske jury: Anders Haahr Rasmussen (DK), Rachel Shane (US), Tova Magnusson (SE)

Animationsjuryen: Christian Bach (DK), Thorbjørn Rasmussen (DK), Anne-Marie Steen Petersen (DK)

Ungdomsjuryen: 8.a fra Skt. Klemensskolen i Odense

 

OFF13: Hovedkonkurrence

Vinder af HCA Award: Sirocco af instruktør Mikko Kuparinen (FN)
Grand prix præmie: 100.000 kr.

Vinder af The Artist Award: Adamt af instruktør Zelalem Woldemariam (ET)
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af The Storyteller Award: The Mother af instruktør Lukasz Ostalski (PL)
Præmie: 15.000 kr.

 

OFF13: De Danske Priser

Vinder af Kortfilmsprisen: En Maler af instruktør Hlynur Pálmason (DK)
Præmie: 25.000 kr.

Vinder af Talentprisen: Ud, Spring Over, Ind af instruktør Thomas Daneskov (DK)
Præmie: 15.000 kr.

 

OFF13: Priser til Animationsfilm

Vinder af Børge Ring Award: Una Furtiva Legrima af instruktør Carlo Vogele (FR/US)
Grand prix. Præmie 15.000 kr.

Vinder af Animation Talent Award: Skål Viola! af instruktør Susanna Bækby Olesen (DK)
Præmie: 10.000 kr.

Special Mention: Goutte d’Or af instruktør Christophe Peladan (FR/DK)

 

OFF13: Priser til Børne- og Unge Film

Vinder af bedste Børn- og Unge Film: 9 Meter af instruktør Anders Walter (DK)
Præmie: 15.000 kr.

 

OFF13: Publikumprisen

Tv2/Fyns Publikumspris: Ud, Spring Over, Ind af instruktør Thomas Daneskov (DK)

 

OFF13: Pitch Me Baby

Vinder af Pitch Me Baby: Patrick Sølberg (DK) med A Wolf at the Door
Præmie: 30.000 kr.

 

OFF13: PlayOFF

1. pladsen: Et halvandet minut af Emilie Thejll-Madsen og Natalia Szweb (DK)
Præmie: iPad Mini (16 gb) Se filmen her

2. pladsen: Until we meet Again af Esteri Orjasniemi (DK)
Præmie: Urbanista Headphones Se filmen her

3. pladsen: Isolation af Benjamin Dahlerup (DK)
Præmie: OFF merchandise (OFF T-shirt, OFF underwear etc.) Se filmen her

 


OFF12: Om Juryerne

Hovedkonkurrencens jury: Laurent Guerrier (FR), Istvan Szabo (HU), Kathrine Windfeld (DK)

Den danske jury: Mathilde Walter Clark (DK), Daniel Espinosa (SE), Ingolf Gabold (DK)

Animationsjuryen: Gunnar Wille (DK), Flemming Quist Møller (DK), Paw Charlie Ravn (DK)

Ungdomsjuryen: 8c fra Vestre Skole i Odense

 

OFF12: Hovedkonkurrence

Vinder af HCA Award: The Twin af instruktør: Gustav Danielsson (SE)
Grand prix. Præmie: 25.000 kr.

Vinder af The Artist Award: Punched af instruktør Michael Rittmannsberger (AT)
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af The Storyteller Award: The Pack af instruktør Mario Fernández Alonso (ES)
Præmie: 15.000 kr.

Special mention: Killing the Chickens to Scare the Monkeys. Jens Assur (SE); Beast. Atilla Till (HE), Oh Willy. Emma de Swaef and Marc James Roels (BE/FR/NL)

 

OFF12: De danske priser

Vinder af HCA Award: Hund i Himlen af instruktør Jeanette Nørgaard (DK)
Præmie: 25.000 kr.

Vinder af Artist Award: Daimi af instruktør Marie Grahtø Sørensen (DK)
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Storyteller Award Piv af instruktør Mads Riisom (DK)
Præmie: 15.000 kr. og diplom.

 

OFF12: Priser til Animationsfilm

Vinder af Børge Ring Award: Rew Day af instruktør Svilen Dimitrov (BG)
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Animationssammenslutningens Talentpris: The Animation Tag Attack af instruktør Christen Bach (DK)
Præmie: 10.000 kr.

Special mention: Naked Love – Ea’s Garden af Sara Koppel (DK)

 

OFF12: Priser til Børne- og Unge Film

Vinder af National Børn- & Ungepris: Daimi af instruktør Marie Grahtø Sørensen (DK)

Præmie: 15.000 kr.

Vinder af International Børn- & Ungepris: A Curious Conjunction of Coincidences af instruktør Joost Reimers (NL)

Præmie: 15.000 kr.

Special Mention: Slug Invation af Morten Helgeland (DK)

 

OFF12: Publikumprisen

Vinder af Publikumsprisen: Daimi af Marie Grahtø Sørensen (DK)

 

OFF12: Pitch Me Baby

Vinder af Pitch Me Baby: Din Skæbne af Andreas Meldgaard Christensen (DK)
Præmie: 30.000 kr.

Special mention: Dødens Gang af Marie-Louise Højer Jensen and Laura Madsen (DK)

 

OFF12: PlayOFF

1. pladsen: Voluntary Blindness af Tuomas Massa (FI)
Præmie: Et kursus v/ London Film Academy, et rejsegavekort på 350 €, og et års gratis Pro-membership på openfilm.com

2. pladsen: Jermu af Jaro Jääskeläinen, Juuso Tuunanen, Toni Lavonen and Jani Ahlstedt (FI)
Præmie: Et års gratis Pro-membership på openfilm.com

3. pladsen: Blind By af Freja Kirk and Emma Lund Rasmussen (DK)
Præmie: Et års gratis Pro-membership på openfilm.com

 


Tidligere vindere 1975-2012